Bronzová socha Ladislava Novomeského v rozviatom kabáte a typickou cigaretou v ruke bola odhalená 13. decembra 1984. Takto majestátny záver dostalo dvojdňové sympózium o L. Novomeskom v Senici. Autorom sochy je akademický sochár a rektor Vysokej školy výtvarných umení Ján Kulich. V pozadí sochy bolo otvorené Múzeum L. Novomeského s kinosálou.

Prichádza rok 1989 a sním pre múzeum náročné časy. Začala prebiehať postupná likvidácia expozície až napokon múzeum postupne zaniká. V tomto čase o svoje miesto "bojovala" aj samotná socha L. Novomeského, pretože múzeum nemalo dobré vyhliadky do budúcna, začal sa meniť charakter budovy, a umiestnenie sochy už nebolo vyhovujúce.

Po roku 1990 zostáva socha stáť na svojom mieste. Júli 1990 bola expozícia zlikvidovaná a v budove je zriadená pobočka Záhorskej knižnice. V roku 2003 budova absolútne stratila charakter múzea a expozícia venovaná osobnosti L. Novomeského zostáva len vo vstupných priestoroch budovy.

Nakoniec z múzea zostalo len pár obrázkov a skromných riadkov. Ladislav Novomeský tiež pôsobil ako redaktor, básnik, novinár a publicista v časopise DAV, ktorý vydával. Totožný názov dostala aj "kaviareň", ktorá sa v budove otvorila.

Budova od svojich počiatkov slúžila širokej verejnosti či už ako múzeum, neskôr ako kaviareň, v ktorej bolo vždy cez víkendy rušno, dal sa tu zahrať biliard a posedieť s partiou. Nejeden človek si spomenie na víkendovú zábavu v DAV-e.
Stav dospel do bodu, že sa tu predával aj nábytok.

Budova postupne začala chátrať a neskôr bola zaradená do zoznamu prebytočného majetku. V roku 2008 mesto Senica túto významnú budovu od Trnavského samosprávneho kraja kúpilo a v roku 2011 ju prenajalo Centru voľného času Stonožka. Budova DAV-u opäť dostala nový nádych, a znovu okolo nej začalo byť rušno.

Takmer po 40 rokoch sa budova dočkala kompletnej rekonštrukcie, a dnes sa využíva ako kultúrno-spoločenský priestor a komunitné centrum pre senickú mládež. Nachádza sa tu aj kaviareň s úžasným posedením priamo v centre mestského parku, a veľmi príjemnou obsluhou.

Budova je krásne presvetlená vďaka veľkým oknám a človek sa tu cíti naozaj skvele. Výhodná poloha tiež láka svojim okolím. Nachádza sa tu detské ihrisko, alebo mestské kúpalisko. V blízkosti tiež nájdeme Senický amfiteáter a futbalový štadión, či cyklotrasu. Ani do centra mesta to nie je ďaleko, chôdzou Vám to potrvá maximálne 5-7 minút.

Svojou priaznivou polohou je lákadlom pre rôzne akcie, ktoré sa konajú v okolí DAV-u, alebo priamo pred.

DOG DAY
Každý milovník štvornohých miláčikov si určite na tejto akcii prišiel na svoje. Pre psíkov bolo pripravených množstvo zábavných súťaží, kde mohli predviesť svoje skúsenosti, a tak isto do súťaže bol zapojený aj každý jeden majiteľ. Po absolvovaní "prekážok" každý psík ktorý bol zaregistrovaný dostal odmenu, v podobe balíčka s rôznymi maškrtami.

COOL Piknik v Senickom parku
Obľubuješ chutné a kvalitné jedlo? Tak táto akcia je priamo pre teba!
Cool piknik sa vždy nesie v duchu skvelej nálady a zábavy. Môžete sa zapojiť do súťaže v pití piva, alebo "kto zje svoj Hot-dog najrýchlejšie", tzv HOT-DOG contest.

Kto vie, možno sa v budúcnosti dočkáme znovu aj múzea.

Zdieľať článok