Cenám nehnuteľností na Záhorí trvalo skoro jedenásť rokov, aby sa ich rast zastavil. Jeseň a zima priniesli ochladenie realitného trhu. Predĺžila sa doba predaja nehnuteľností. Počas éry lacných hypoték sa byt v Senici predal do 14 dní, dnes to reálne môže trvať niekoľko mesiacov. Výraznejšie klesli ceny ,, horších“ nehnuteľností.

Ponuka nehnuteľností na predaj začína mierne narastať. Najväčší vplyv na zmeny na trhu majú banky na čele s ECB, ktorá ďalej zvyšuje svoje kľúčové úrokové sadzby. Kupujúci, ktorí sa obávajú ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb na hypotéky alebo jednoducho potrebujú inú nehnuteľnosť, majú stále motiváciu kupovať. A ak aj predávajúci nemá nereálne očakávania a nechá si od odborníka poradiť , teda správne nastaviť tržnú cenu svojej nehnuteľnosti je vysoká šanca na predaj.

O čo je najväčší záujem?

Jednoznačne nehnuteľnosti primárne určené na bývanie. Klesá záujem o investičné nehnuteľnosti, ktorý spôsobujú najmä vyššie náklady na energie a vyššie úrokové sadzby, čo má za následok predĺženie doby návratnosti takejto investície.

Kto je teraz vo výhode?

Tým, že je ponuka vyššia ako dopyt, výhoda je na strane kupujúceho. Navyše zľava, ktorú teraz kupujúci dostane mu kompenzuje zvýšenú úrokovú sadzbu na úvere.

O koľko percent klesli ceny nehnuteľností a oplatí sa s kúpu počkať?

Aj keď sa hovorí o realitnej bubline, teda nadhodnotení cien nehnuteľností, na trhu sú stále základné veci, ktoré môžu spôsobiť, že zdražovanie bytov a domov bude pokračovať. Sú to najmä zvýšené ceny materiálov, veľký počet chýbajúcich bytov a dvojciferná inflácia. Znížený počet predaných nehnuteľností štatistiky zatiaľ skresľuje. Je teda predčasné hovoriť v percentách. Hoci lacné hypotéky, ktoré výrazne podporovali rast cien bytov a domov, sú nateraz minulosťou a klesol aj dopyt, ďalšie dôležité faktory sa nezmenili.

Aby teda na Záhorí nastal skutočný a plošný pokles cien hlavne bytov z druhej ruky musela by sa výrazne zhoršiť ekonomická situácia jej obyvateľov. Veľkým skokom by musela narásť nezamestnanosť a súčasne by museli výrazne klesnúť úspory obyvateľov. Nič z toho v blízkej budúcnosti nevidno.

Skôr naopak, veď do regiónu prišli noví investori, korí prinášajú nové pracovné príležitosti. Preto v praxi nevidíme plošný, ale skorej individuálny pokles. Zľavy sú najmä pri starších bytoch a výraznejší prepad cien sme zaznamenali v lokalitách s horšou občianskou vybavenosťou. Developerov zase pri novej výstavbe nepustia stavebné náklady, ktoré ďalej rastú.

Nie je teda dôvod s kúpou čakať.

Zdieľať článok